İsveç, cinsiyet değiştirme yaşını düşürüyor

1972 yılından bu yana cinsiyet değiştirmeye izin veren İsveç’te bir karar daha alındı. 

Önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan yeni yasaya göre, cinsiyet değiştirmek için İsveç Ulusal Sağlık ve Refah Kurulu’nun onayının yanı sıra bir doktor veya psikologla daha kısa bir konsültasyon yeterli olacak.

Yeni yasa ayrıca yasal cinsiyet değişikliği sürecini, cinsiyet değiştirme ameliyatı gibi daha uzun bir değerlendirme gerektiren tıbbi prosedürlerden ayıracak.

Reuters’ta yer alan habere göre, tasarıyı destekleyenler, bunun mevcut yasanın modernizasyonu olduğunu ve İsveç’i, insanların yasal cinsiyetlerini belirlemeleri için halihazırda sistemlere sahip olan İskandinav komşularına ve diğer birçok Avrupa ülkesine yaklaştıracağını söylüyorlar.

Yasayı savunanlardan birisi olan Johan Hultberg bir tartışma sırasında “Bugün yaptığımız bir devrim değil, bir reformdur” ifadesini kullandı.

İSVEÇLİLERİN ÇOĞU YASAYA KARŞI GÖRÜŞTE

TV4 tarafından yaptırılan yeni bir ankete göre İsveçlilerin yüzde 59’u bunun kötü ya da çok kötü bir teklif olduğunu söylerken, yüzde 22’si iyi bir teklif olduğunu düşünüyor.

Konu hakkında ayrıca hükümeti de bölmüş durumda. Tasarıyı geçirmek için merkez sağdaki Ilımlılar ve Liberaller, hükümetin koalisyon ortağı Hıristiyan Demokratlar ve hükümet destekçileri İsveç Demokratlarını atlatarak merkez sol muhalefetle birlikte çalıştı.

Aşırı sağcı İsveç Demokratları’ndan Carita Boulwen, “Bunun, sadece bireyler için değil, tüm toplum için öngörülemeyen ve ciddi sonuçlar doğurma riski taşıyan kınanması gereken bir teklif olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x